TYLIOS ŠVENTOVĖS 2018-2020

TYLIOS ŠVENTOVĖStai audiovizualinė instaliacija, susidedanti iš 80 minučių video filmo ir 5.1 erdvinio garso takelio. Šiame projekte bendradarbiauju su savo kraštiečiu multimedijos menininku Viliumi Jokubaičiu (www.vilo.fm). Vilius šiuo metu gyvena Glasgow mieste, Didžiojoje Britanijoje, kur dėsto garso režisūrą Glasgow SAE institute. Vilius sukūrė TYLIŲ ŠVENTOVIŲ garso takelį, o aš – video filmą. Tylios šventovės – tai devyni istoriškai reikšmingi taškai, išsidėstę palei Minijos upės slėnį nuo Macuičių gyvenvietės iki Kvietinių kaimo, Klaipėdos rajone. Tai ir Kalniškės (Gargždų) piliakalnis, kur stovėjo XIII a. viduryje minima Kuršių pilis, šalia buvusi senosios baltų tikybos alkavietė, bei šimtamečių ąžuolų giraitė ir I tūkstantmečio pr. Kr. pilkapynas prie Kvietinių kaimo, kur 2015 metais buvo rasti du išskirtiniai palaidojimai molinėse urnose. Mane ir Vilių nuo vaikystės su šiomis vietomis sieja stiprus dvasinis ryšys, kuris, metams bėgant gyvenant svetur, ne tik neišblėso, bet dar sustiprėjo. 2018 vasarą mes kartu aplankėme visas devynias vietas ir patyrėme fantastiškų išgyvenimų, kuriuos toliau įprasminome TYLIŲ ŠVENTOVIŲ instaliacijoje.

Instaliacijos schema

TYLIOSE ŠVENTOVĖSE susipina keletas koncepcijų:

  • Psichogeografija, terminas, suformuotas postmodernios filosofijos atstovo Guy Debord 1955 metais, nusakantis veiklą, kuria siekiama išsiaiškinti (sąmoningai, ar nesąmoningai suformuotos) geografinės aplinkos poveikio žmonių elgsenai ir emocinei būsenai dėsnius ir efektus. Psichogeografijos praktika, kuri tapo populiari tarp šiuolaikių literatų, susideda iš patirties, įgytos per tiesioginį kontaktą su tiriama erdve, lyginimo su prieinama istorine informacija apie tą erdvę.
  • Zen-budistinė sąmonės samprata. Mane ir Vilių sieja domėjimasis Zen filosofija ir meditacijos praktika. Būtent šį metodą pasitelkėme savo psichogeografiniams ieškojimams devyniuose minėtuose taškuose.
  • Sigilai – grafiniai ženklai, padedantys meditacijų metu pasiekti tam tikrus pokyčius sąmonės būsenoje. Tai praktika, apie kurią pirmosios žinios pasiekia mus iš vėlyvųjų viduramžių, kurią atgaivimo britų menininkas Austin Osman Spare pirmajame XX amžiaus dešimtmetyje, su kuria vėliau plačiai eksperimentavo siurrealistų judėjimo atstovai Max Ernst, Salvador Dali, Joan Miro ir kt., ir kuri taip pat taikoma šiuolaikinėje psichoterapijoje. Žinios apie sigilus įkvėpė mane kiek kitaip pažvelgti į senovinius baltų ženklus. BALTIŠKI SIGILAI – tai simbolinės ženklų kompozicijos, gimusios iš praktinių eksperimentų bandant atgaivinti intuityvų kontaktą su mūsų protėvių mokėta ženklų kalba. Bemedituojant minėtose devyniose vietose spontaniškai atsiradusios formų užuominos po to analizuotos pasitelkiant etnologinius ir semiotinius archetipinių baltų ženklų aiškinimus. Eksperimentų rezultatas – šešiolika sigilų, išreiškiančių įvairias su kosmologija ir sąmonės būsenomis susijusias sąvokas. Šie šešiolika sigilų ir tapo ašiniu TYLIŲ ŠVENTOVIŲ filmo elementu. Taip pat jie tapo 16 atvirukų rinkiniu, kurį įsigyti galima aplankius instaliaciją arba internetu: www.facebook.com/augustinasart
Aiškinamasis atvirukų rinkinys BALTIŠKI SIGILAI

Video filmas susideda iš 17 animuotų fotomontažų, sudarytų iš fotografijų, padarytų minėtose vietose. Jo eigoje subtiliai jaučiama paros ir metų laikų kaita ir cikliškumas. Garso takelis sudarytas iš įrašų, taip pat padarytų įvairiu metų ir paros laiku tose pačiose devyniose vietose. Sigilai išnyra ekrane kritiniais filmo momentais, akomponuojami Viliaus sukurtų trimačių garsinių struktūrų. Žiūrovui, esančiam instaliacijoje, tai suvokiama kaip subtili būsenų kaita, panaši į meditacijos metu patiriamus pojūčius. Taip, pasinaudodami šiuolaikėmis technologijomis, norime pabandyti nukelti žiūrovus į panašias sąmonės būsenas, kurias patyrėme medituodami devyniose minėtose vietose ir kurios tapo BALTIŠKŲ SIGILŲ šaltiniu.

TYLIŲ ŠVENTOVIŲ kūrinio tikslai:

  • Įkvėpti žiūrovus ieškoti kitokių, subtilesnių kontakto su savo aplinka būdų. Emocinis ryšys su natūralia aplinka yra svarbus mūsų psichologiniam gerbūviui, tačiau vis didėjant urbanizacijai ir vis greitėjant gyvenimo tempui yra sunku šį ryšį išlaikyti. TYLIOS ŠVENTOVĖS demonstruoja vieną iš būdų, kaip tai daryti.
  • Kelti susidomėjimą istorine krašto praeitimi ir įkvėpti kitus ieškoti individualaus ryšio su šia praeitimi. Pagrindinis šio kūrinio kvietimas ir raginimas – „suraskime savo tylias šventoves“. Suraskime vietas, kuriose praleistas laikas sugrąžintų mums dvasios pilnatvę ir kartu atgaivinkime šių vietų prasmę savo buvimu.
  • Kelti susidomėjimą baltų kultūros paveldu, ypač – senoviniais ženklais. Plėsti visuomenės supratimą apie šį mūsų senosios kultūros reliktą. Prisidėti prie šio paveldo integravimo į šiuolaikinį gyvenimą.

Šiuolaikinio meno projektas TYLIOS ŠVENTOVĖS yra Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros ir meno stipendininkas.

Spauda apie TYLIAS ŠVENTOVES

Interviu su Danguole Ruškiene žurnale “Durys”: https://issuu.com/diena/docs/durys_2020_06/44

Interviu su Jurga Petronyte laikraštyje “Vakarų ekspresas”: https://www.ve.lt/naujienos/savaites-ekspresas/se/tylios-sventoves-jau-kviecia-ziurovus-1805122/

Danguolės Ruškienės straipsnis laikraštyje “Septynios meno dienos”: https://www.7md.lt/tarp_disciplinu/2020-07-03/Iki-pat-esmes

Instaliacija TYLIOS ŠVENTOVĖS šiuo metu keliauja po Lietuvą

  • 2020.06.04 – 2020.07.11 – Mažosios Lietuvos istorijos Muziejus, Klaipėda.
  • 2020.07.14 – 2020.08.07 – Palangos Gintaro muziejaus edukacijų centras.
  • 2020.08.07 – Kartenos miesto festivalis “Kuršių genties vartus pravėrus”.
  • 2020.08.14 – 2020.08.16 – “Kokopelli” festivalis Vinetu kaime, Kretingos rajone.
  • 2020.08.27 – 2020.08.31 – Festivalis “Mėnuo juodaragis” Dūburio ežero saloje, Zarasų rajone.
  • 2020.09.23 – Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos renginys “Pamiršti Baltų ženklai šiuolaikinėje atributikoje”.
  • 2021.06.21 – 2021.06.23 – Festivalis “Tek saulužė ant maračių”, Nida.
  • 2021.07.01 – Joniškio atviras jaunimo centras.
  • 2021.07.02 – 2021.07.04 – Festivalis “Atrask”, Anykščių regioninis parkas.
  • 2021.07.06 – 2021.07.15 – Šiaulių rajono kultūros centras, Kuršėnai.
  • 2021.07.16 – 2021.07.18 – Festivalis GABYA, Smiltynė, Klaipėda.

Lankytojų atsiliepimai apie TYLIAS ŠVENTOVES

Edita:
“Kas nebuvo, būtinai verta nueiti ir pamatyti. Niekada nemaniau, kad galima perteikti meditacijos vaizdus. Ir tie garsai. Išneša kažkur kitur. Išėjusi turėjau pasivaikščioti, kad grįžti į realybę. Nuostabu. Lenkiuosi iki žemės už tokį darbą. Super.”

Rūta:
“Aplankiau šiandien. Ačiū už nuostabius potyrius. Lyg sugrįžau į savo tolimą praeitį. Į pirmykštį gyvenimą. Aplinka demonstravimui ideali. Sėkmės jums !”

VikaEco:
“Nuostabus ir toks neįprastas renginys. Kaip ir prieš tai surengtas Parodų rūmuose Klaipėdoje. Atėjau sužeista, išėjau – pagijusi – vaizdai, garsai, nuotaika – po kokių 20-30 min nurimsti ir pradedi pastebėti, kaip kruopščiai ir rafinuotai sukurtos vizualizacijos. Tikiuosi, šiandien sapnuosiu tas medžių šakų šventovių skliautus. Ačiū, Augustinai, tai buvo puiku!”

Tania In:
“Tai mano vyro patirti jausmai ir linkėjimai: “Puikus darbas. Žiūrint jūsų padarytą instaliaciją pirmą sykį patyriau sunkiai paaiškinamą jausmą. Atsipalaidavus kažkaip ir primigdavau (galvoje skambėjo gamtos garsai) ir automatiškai prasibusdavau kai pažadindavo kitokie garsai pasirodant ekrane sigilams. Tolumoje girdėjau netgi Lietuvos liaudies dainų motyvų garsus (lyg moters niuniojimas). Ir keista buvo vėliau išgirsti iš autoriaus, kad instaliacijoje muzikos nebuvo visiškai. Keista, iš kur ji atsirado galvoje? Labai dėkojame už patirtus jausmus ir keistus stebinančius garsus pasąmonėje, Labai labai dėkojame”. Visiems patariame apsilankyti nuostabioje paslaptingoje parodoje.”

Miglė:
“Dideli sveikinimai, Augustinai! Platus daug apimantis kūrinys, tiesiog Kūrinija. Profesionaliai atidžiai išpildytas, puiki dviejų menininkų dermė. Puikiai nuteikia pulsuojantis vaizdo ir garso bangavimas, atitinkantis gyvybės ritmą. Po aktyvaus ir išraiškingo pakilimo nepastebimai ateina persimainymas, pamažu išnyra nauja būsena. Tuo ramesniu tarpu spėji prisimerkti, į save nuklysti ir savų vaizdinių pamatyti. Nuostabu, jog liepos 14-30 d. sulauksime šio kūrinio Palangos gintaro muziejuje!”

Indrė:
“Gėris ir grožis akims,ausims,pasąmonės prabudimui-būtinai nueikite!”

Eugenijus:
“Gerai išjungė ir perkrovė, bravo abiem!!!”

Silva:
“VAKAR BUVAU PRISTATYME! NUEIKIT! 1,5 VAL MEDITACIJOS!
GROŽIS!-AKIMS,AUSIAI,JAUSMAMS,SIELAI! LABAI AČIŪ!”

Emilis:
“Teko apsilankyti fotomontažų parodoje, įsigilinti į atvirukų „Baltiški sigilai“ ženklus ir sudalyvauti instaliacijoje. Įspūdį daro grafinių sprendimų preciziškumas ir estetika. Montažuose medžių šakos pinasi į begalinius fraktalus ir papildo sigilo elementus mistinėje aplinkoje. Vizualioji dalis ir unikalus garso takelis tampa gyvu ir nuolat kintančiu dariniu.”

AUKSO KALVĖ:
“Kas dar nematė ar negirdėjo – Mažosios Lietuvos Istorijos Muziejus šiuo metu demonstruoja visiškai nerealią Augustinas Našlėnas Art ir Viliaus Jokubaičio instaliaciją TYLIOS ŠVENTOVĖS. Tam tikromis dienomis ir valandomis muziejuje Augustinas pats labai asmeniškai ir betarpiškai pasakoja apie tai, kaip tai gimė ir kas tai yra. Man tai buvo savotiška meditacija. Tai labai gražu, labai neįprasta ir sunkiai pamirštama. Kiek žinau, ši instaliacija vėliau bus demonstruojama Palangoje. Skubėkite pamatyti!”

Ieva:
“Šiandien su šeima buvome Palangos gintaro muziejuje. Koks užburiantis šis įrašas! Lyg sustabdyta akimirka paminėje, kai nesupranti kiek laiko praėjo, įtraukia ir užburia, lauki kokie vaizdai pasirodys, stebuklinga labai kokybiškas vaizdas ir garsas, nuostabiai net sakyčiau šiek tiek hipnotizuojančiai perteikta slėnio nuotaika ir tylios šventovės.
Linkėjimai iš Kvietinių!”

Roberta:
“Penkiametis anūkėlis negalėjo akių atitraukti, taip buvo įsijautęs…”

Pirkėjų atsiliepimai apie BALTIŠKŲ SIGILŲ atvirukų komplektą

Vita:
“Jau gavau šį gėrį. DĖKOJU. GILU. PRASMINGA. TOBULA. Nu niekaip neadekvati kaina.”

Vilija:
“Nuostabus darbas, gražu, prasminga, informatyvu ir truputį dvelkia mistika, lyg realiai prisilietei prie baltiškos praeities. Be galo išjaustas darbas.”

Simona.
“Gavau šį rinkinį! Jis nuostabus! Viršijo mano lūkesčius! Gal planuojate kurti tęsinį?”

Inga:
“Ooo, koks puikus kūrinys!.. Ačiū už greitą atsiuntimą!
Aš irgi šiuos atvirukus iš kart pavadinau kortomis… Nes…jie magiški!… Pati pirmoji aklai ištraukta korta taip tiksliai apibūdino mano dabartinę jauseną!.. Ir, maža to, ženklų aprašyme radau atsakymą į kirbantį klausimą… Tikrai, labai gražus ir prasmingas dalykas gavosi. Gyvai šios kortelės kur kas jaukesnės, tiesiog užburiančios, labai malonios ir rankoms, ir akims, ir dūšiai… Aiškūs ir išsamūs sigilų aprašymai. Tikrai vertingas dalykas! Ačiū!!! Lai klesti pasėtas grūdas!!!”

Vida:
“Labai mažai žinojau apie baltų ornamentiką ir jų reikšmes. Įsigijau 3 komplektus: du keliaus sūnums į Norvegiją su nuoširdžiausiais, sveikatos, sėkmės
linkėjimais. Žinau, kad mano sūnūs ras būdą kaip jais naudotis.
O man sigilai – lyg naujos dienos kelrodis. Ryte geriant kavą sugalvoji mintį, ištrauki vieną kortelę ir gauni lyg nurodymą, paskatinimą naujai dienos veiklai. Šiandien šį žaidimą žaidžiau kelis kartus ir vis ištraukdavau tuos pačius sigilus- Tapimas, Aukojimas. Tai šiandien tą ir darau.
Nuoširdžiai rekomenduojų įsigyti baltiškus sigilus.
Labai bus puiki dovana (už itin mažą kainą), taip pat, priedas prie dovanos.
Aš aukštaitė, mes į svečius tuščiomis rankomis niekada neiname, tad šis puikus sigilų rinkinukas tikrai suteiks jūsų draugams ir artimiesiems naujų žinių.”

Laima:
“Džiugu, kad tokie sakralūs simboliai išleisti labai estetiškai. Savalaikis ir labai reikalingas projektas!”

Vilma:
“Nuostabios atvirutės! Užsisakiau du rinkinukus. Vieną sau, kitą dukrai. Bet dukra liko be rinkinuko – žentui labai patiko, tai nusavino. Reikės taisyti situaciją ir užsakyti dar. Dėkoju Augustinui už šį gėrį!”

Jura:
“Jau atkeliavo nuostabus Baltisku Sigilu atviruku rinkinys. Jis tikrai magiskas net gali pajausti ta sprisotinta Azuolu ora ,Lietuviska zaluma,pajausti kuom alsavo,kuo tikejo musu proteviai.Jei kas domisi Lietuvos proteviais ir ne tik isigykite ir pajuskite stiprybe tautos,isminti i juos sudeta. Dekoju kurejams,kurie neleidzia pamirsti is kur mes kile.”

Luna Lunula:
“Labai patiko, įdomus šviesus projektas, gera kokybė, ir tikrai juntamos geros vibracijos. Ačiū.”

Rūta:
“Ačiū Jums labai už tokį puikų projekto įgyvendinimą, išsamu, prasminga, kartu ir paslaptinga ir šiek tiek antgamtiška. Labai džiaugiuosi favusi savo rinkinį, naudojuosi.”